Jak letos na ty Vánoce?

Pondělí 26. září 2022

Jídelna, hromada knih, káva

jazz

Hnusný počasí, akorát ke krbu

Jak na vánoční pohodu.

Tady na konci této věty se hodí tečka. Protože vám to dneska poradím. Nebudu se vás na to ptát. Onehdy jsem si sedla s novým diářem a byly tam krásný okýnka. Sice to byl zasedací pořádek, ale mě hned napadlo, že to budou super okýnka na vánoční dárky. Nejde o dárky za miliony, ani tisíce. Ale jde o to, že to mám hezky na očích a vidím tam všechny, které chceme letos obdarovat. Rodinu, kamarády, kolegy v práci nebo děti kamarádů…Prostě jak jste viděli na obrázku, je to v podstatě mega jednoduchý. 

 

Základ plánování

Tím je samozřejmě atmosféra. Jakmile bude doma situace nebo časový okno, kdy si děti spolu hrají, je to ta jedna z příležitostí si to připravit.

Další a samozřejmě příjemnější je to v momentě, kdy máte k dispozici třeba i počítač nebo mobil nebo něco, co vám pomůže s atmosférou a výběrem třeba už konkrétním.

Takže si udělejme takový malý film v hlavě.

Máte puštěnou oblíbenou hudbu, kávu, čaj nebo nějakou dobrůtku. Po ruce máte taky nějakou skvělou propisku, kterou se vám píše prakticky samo. Buď diář, papír nebo nějaký blok, kde píšete všechno možný. Tak. To by bylo. Tohle je základ a bez toho to nikdy nedotáhnete do konce, takže se nebude konat žádný skvělý pocit s hotové práce, ale paradoxně vás to přímo nasere a potažmo i celá vánoční a dárkově-plánovací nálada. 

 

Jak jsem na to vyzrála já

Jak už jsem zmínila, jde o to to mít přehledně na jednom papíru. Pokud jste puntičkáři, vezměte si pravítko a prostě si udělejte okýnka pro každou rodinu nebo pro konkrétního člověka. Máte? Dobře, počkám.

Tak. Okýnka jsou. Další je třeba vizuální stránka. Takže teď najděte tu krabičku s pastelkama pro děti (nebo vaši vlastní) a vybarvěte si každé políčko jinou barvou. Skvělý.

A teď někam vedle sepište jména všech obdarovaných. A podle toho jim přiřaďte barvu.

Není to složitý, jen text je kolem toho dlouhej, no. Prostě máte kolonky se jménem a barvou.

Tím končí ta snadná část. Ale i tak to dáme a budete to letos mít fakt lehčí, o měsíce dřív a ještě vás to bude bavit!!! To je hustý, co? Tak a další krok.

Univerzální dárky, zní to hrozně, ale třeba to pomůže zrovna vám

Když jsem sepisovala co pro koho a máme teda pestrou věkovou škálu, kde jsem skákala od ještě nenarozenýho mimča až k dědečkovi, vzešlo z toho krásných pár věcí, který jsem si řekla, že vám předám. Třeba to někomu pomůže a třeba hlavně mužům. Jako ani my ženy, pánové, si nemyslete, že je to kdovíjak snadný něco pro vás vybrat, něco originálního, co vám ukáže, že jsme nad tím přemýšleli.

Pár tipů na dárky pro ženy:

 1. Náušnice (samozřejmě jde zase o to, jaký styl a jaký materiál, ale pokud si vyberete kamennou prodejnu ve vašem městě, je vždycky možnost výměny, případně požádejte sestru, maminku,kamarádku, prostě někoho, kdo se s ní projde kolem výloh a nenápadně vyfotí něco, co se jí zrovna zalíbilo).
 2. Svíčky (opět stejný situace, je teď doslova průtrž s handmade svíčkami, jdou i bez vůně a barvy do skla, které se dá opět použít pro něco dalšího, existují diamantové svíčky, kde je do svíčky přidán nějaký šperk (někdy je tam i opravdu prstýnek s diamantem)).
 3. Diář (tohle by udělalo radost hlavně mě, haha, ale třeba jen nějaký malý, s hezkým obrázkem, přece víte, jestli žena používá diář)
 4. Sada sirupů nebo koření. Nejde ani o to jaké, jde o to, že víte, že žena vaří nebo pije kávu a ráda si do ní dá nějakou příchuť (třeba sirupy Monin)
 5. Poukaz do Tescomy, teda prostě spíš do nějakého obchodu, kde byste nejraději koupili všechno. Do domácnosti a potažmo do kuchyně žena potřebuje pořád něco. Nový hrnec, pánev, co jde i do trouby, úložné boxy na suché potraviny, hrníčky, nářadí atd…
 6. Perzonalizovaný hrníček, prakticky na cokoliv dáte, že je to pro tu vaši nej ženu, maminku vašich dětí, super ženskou…nemůžete prostě vybrat špatně (úplně bych to nedávala na věci typu různé erotické hračky apod…) 😀
 7. Cokoliv, co se týká volného dne bez vás a bez dětí. Wellness, masáž, oblíbená kadeřnice…Tohle všechno se dá nenápadnou konverzací vyzjistit. A protože je teprve září, většina (mě by to sice bylo jasný, ale vlastně by to i tam bylo roztomilý) by to nepovažovala za vánoční přípravy
 8. ŠITÝ DÁREK OD L&N, samozřejmě. Nebo pokud šije, tak látky 🙂
 9. Rodinné focení, tímhle byste zajisté zabodovali, protože dostat chlapy na focení, to je prostě někdy těžký, takže jasná trefa!
 10. Hru, stolní, počítačovou…Něco, u čeho budete spolu. Zkrátka zapaříte ve dvou
 11. Knihu, co třeba nemá nebo zrovna hledá. Opět – základ je komunikace.
 12. Batoh, kabelka, peněženka. Tady bych doporučovala výjímečně třeba na Fler.cz a tam nebudete vědět, co dřív. 
 13. Hodinky – nosí? Nenosí? Chytré hodinky a rovnou i se sluchátky. 
 14. Novou sadu na domácí péči o nehty?
 15. Fotokoláž z rodinných fotek. Tady by to chtělo třeba zase někoho zapojit. Třeba ségru, bráchu, rodiče. Ať si jako že řeknou o nějaké fotky a ty se pak dostanou k vám a můžete s nimi naložit po svém. Na obraz, fotoknihu, na společné trička, na hrníčky, na polštářek, na obal na mobil…Těch možností je opravdu moc.
 16. Vytiskněte nějakou fotku z netu, kde bude nějaká destinace, kam svou ženu chcete vzít. Rozstříhejte ala puzzle. Kupte letenky, zařiďte kam s dětmi a dejte jí pod stromeček puzzle. Až je poskládá, jen se nenápadně podívejte směrem, kde jsou zabalené letenky. No a je to. Tohle by mohl být opravdu skvělý dárek.
 17.  Cokoliv na míru – kabát, šaty…Něco, co hned prozradí, že jste musel vynaložit nemalé úsilí a taky, že jste to řešil s předstihem. V obou případech jsou to jasně body pro vás.
 18. Cokoliv, o co si řekla během roku. Teď si na to všechno vzpomeňte a hurá do zabalování a je to.

NA ZÁVĚR BYCH CHTĚLA ŘÍCT, ŽE VY S VAŠÍ ŽENOU BYDLÍTE. NE JÁ. TAKŽE MI NEŘÍKEJTE, ŽE NEVÍTE, CO BY JI POTĚŠILO. ONA VÁS TAKY ZNÁ. TAKŽE TOHLE JSOU JEN MÉ POSTŘEHY, NE PLATNÝ NÁVOD NA VÁNOCE BEZ HÁDEK, ŽE JSTE JI ZASE NEPOSLOUCHALI. JASNÝ?

Dobře. A teď si dáme to samé, ale pro muže. Tady jsem se ptala toho svého, protože ikdyž jsme lidi, každý jiný. není to nuda, ale zrovna kolem těch Vánoc je každá originalita trošku problém 😀

Pár tipů na dárky pro muže:

 1. Kožená crosby taška (ta přes rameno), městský batoh případně s monogramem kožená taška na notebook (tady taky vnímám odlišnosti různých mužů a různých tašek)
 2. Manžetové knoflíčky, dřevěný motýlek nebo kravata s tématem, které je mu blízké (cokoliv, co má rád, ikdyž vy to, dámy, třeba moc nemusíte
 3. Potisk na tričko, dá se vyrobit jen nažehlovačka na nějaké tričko, co koupíte po levnějších obchodech, ale tady bych brala v úvahu pořizovací cenu a životnost trička (radši si ho u mě nechte ušít a je to :D)
 4. Poukaz na víkend s partou )to znamená bez dětí, bez vás) na to navazující víkend jen s vámi <3
 5. Kniha o jeho koníčku, případně doplnit knihu od autora, co má rád. Knihomolů mužů je taky dost (já o tom vím svý)
 6. Typ kutil – nářadí, nějaký organizér (tady dle muže stačí zhulákat jeho kamaráda, ať to vyzjistí a pošle vám aspoň značku nebo typ, to je jak u nás třeba s kabelkama apod…)
 7. Prakticky poukaz na cokoliv, co dělá, co ho zajímá, vždyť s ním žijete, spíte, koupete se, bavíte se, smějete se, hádáte se…
 8. Balanc karty (jsou i pro muže, i pro ženy nebo pro páry, my je máme každý solo a jedna z věcí, o kterých se bavíme po práci je to, jakou kartu si jsme ten den vytáhly (jasně, pokud víte, že zrovna ten váš je ezohater, tak mu vyberte nějaký, co mají stejné poselství, jen se to líp schovalo)
 9. Lístky na koncert, divadlo, výstavu…zase, tady se meze nekladou…stačí se na ticketportalu podívat, co se kde zrovna bude dít
 10. Pro pivaře, rumaře, likéraře, koňakáře, slivkaře, prostě obecně pro nafrněný alkoholiky tu je plno možností, jen třeba u nás ve Vyškově v EkoŠpajzce jsou super piva, z malých pivovarů ještě se skvělýma ilustracema.
 11. Pro kuchaře a pekaře – zase, nejen kuchařky, ale třeba nějaký super pomocnik, co mu usnadní dělání sushi, rýže, masa, těsta apod, na tyto věci je pak super složit se s jeho rodiči případně sourozenci
 12. Parfém – haha, Jano, tady seš teda úplně vedle. Chlap má přece smrdět, říkají to sami chlapi. No tak tady teda pozor. Kvalitní parfém do společnosti i jen třeba na nákup není od věci. A ani my ženy nechceme být spojováni s tím smraďochem vedle…Jak to udělat? No vemte ho s sebou do drogerie pod záminkou něčeho pro jeho maminku, tak asi třeba snad možná neřekne ne no a pak zabrouzdat do sekce parfémů pro vás, to mu bude smrdět a tak zajde vedle, do pánského sektoru. A je to.
 13. Vousáč – tady je to super, nejlepší je dát poukaz případně členství v nějakém opravdu dobrém barbershopu. Příjde vám domů fakt frajer a navíc tam, kam chodí můj muž je i následná kosmetická úprava obočí, krém a rum a káva. Prostě taková správná chlapská chvilka. A pak zase může do lesa 😀
 14. Fotograf – tady je to jasný, nějaký workshop u známého fotografa
 15. Lego! Kristovy rány já bych zapomněla na lego!!!!! Každej chlap je malý kluk. A každý malý kluk má z dětství alespoň jeden smutný (snad jich není víc) zážitek o tom, jak nedostal to, co chtěl. zaveďte po večerních hrátkách (pokud neusne on nebo vy) hovor na téma co nedostal na vánoce, jako dítě. Ale ne stylem že mu to chcete dát, ale spíš třeba a co letos pořídíme dětem? Já jako malá jsem chtěla stáj s koníkem a panenkou a …a na to by se mohl chytit. A nejde jen o lego, jde o cokoliv, co udělá z jednoho hovoru ten nejlepší dárek celých Vánoc a vy budete hvězda. Případně se zeptejte jeho rodičů nebo sourozenců.
 16. Prý je to teď hodně v kurzu a to pudr na koule. Nevím, jak to napsat jinak 😀 Nejlepší je, že to prý obdařenější ženy používají na prsa. Prostě člověk se potí na různých místech tak z toho nedělejme vědu a prostě to vyřešme elegantně.
 17. S dětmi namalujte obrázek, jak tatínek vypadá jako superhrdina. Protože on je. Potom to dejte do rámu a máte super dárek od dětí i od vás.
 18. Kreativec – jednoduchý, výtvarné potřeby, poukaz, případně opět nějakou oklikou to vyzjistit. Případně kurz zajímavé techniky od malíře-malířky z vašeho města nebo okolí. Skvělá příležitost bude na brněnském Papeerovém setkání 1.10. nebere to všechny muže, ale jsou tací, co si rádi píšou, kreslí, malují, lepí, proč ne.
 19. Pařmen – na ty bych úplně zapomněla. Jasně, oni ví,co chtějí. Tak do nich vrtněte, jestli ta klávesnice dělá všechno, co při hře potřebují, nebo jestli ty sluchátka nejsou zbytečně malý nebo velký. A jestli jsou hlavně kvalitní. Případně jestli není nějaké rozšíření nebo bonusy k té jejich hře. A pokud třeba paří online tak napište jejich bohu paření o nahrání vzkazu pro vašeho muže, přítele…Z toho by byli určitě mimo.
 20. Sportovec – tady se dá pořídit plno doplňků ke sportům, vybavení, výživa, boty, oblečení, osvětlení, tachometry, rakety, pálky, míčky…jen zapojit fantazii
 21. Něco osobního – slyšela jsem, že se rozjela knížečka 20 důvodů proč tě miluju. Sice se tím asi hned nepochlubí v práci, ale i muži rádi slyší, proč zrovna oni jsou ti nejlepší (že jsou hodně s dětmi, uvaří, když se vám nechce, opraví co vy rozbíjíte, čistí ty odporný odpady, že vydělají dost, aby jste měli hezký domov, že pěstují fakt nejlepší rajčata, vaří vám to nejlepší kafe, přivezou nákup, platí dětem spořící programy, vyzvedávají je ve školce, učí sportům na které jste vy levá, chodí s nimi na hřiště, a za dalších milion věcí, které víte jen vy, tak mu je napište!!!)
 22. A BEZ ČEHO BY TO NEBYLY VÁNOCE? BEZ PONOŽEK A TRENEK!!! Je doba trenková a ponožková, tak najděte nějakej tématickej motiv. Případně Klub pánů z Ponožkovic a nebo něco na ten způsob
 23. Předplatné nějakého periodika (časopisu) – kutil, auta, reportér, Vlasta, Svět ženy, oni sice říkaj, že to nečtou, ale čtou (ne třeba tištěnou verzi ale třeba do tabletu nebo do mobilu)
 24. Cestovatel – viz batoh, ale třeba nějaký cestopis a hlavně LETENKY na víkendovou poznávačku. A hlavně nepřemýšlejte, jak se to všechno zařídí, objednejte a oznamte to tchýni, ségře, bráchovi, kamarádce…Na dvě noci vám ty děti někdo pohlídá.
 25. Mlsouni – kilovku gumídků, lékorek, čehokoliv, pendreků atd atd třeba na Ochutnejořech,České cukrovinky, Gastroklub, Mixit – super na namíchání speciálního mixu do práce pro skvělý nápady <3
 26. Nejuniverzálnější dárek??? Powerbanka a SSD disk co má aspoň 500GB, ještě jednu nabíječku. Tohle by mohlo potěšít každýho chlapa
 27. Hračička – Merkur, Seva, autíčko na dálkový ovládání přes mobil (dělá i Lego myslím), poukaz na motokáry, něco ze Slevomatu na nějakou jízdu v našlapaný káře

 

UFF, TO JSEM SI ZASE ZAVAŘILA HLAVU. Snad jsem vám tímto alespoň letos ulehčila přemýšlení a budou to o trošku míň stresující přípravy.

 A přimlouvám se – na Vánoce nekupujte žádné zvíře. Je to živá bytost ne další věc. Vyžaduje péči a hrozně lásky jakékoliv zvíře, takže spíš bych udělala návštěvu v útulku, donesla granule, deky, pomazlila je a pak se třeba nejde nějaká osamocená zvířecí duše, která k vám prostě najednou bude patřit.

 Děkuji vám za přečtení a napište mi, dámy i páni, v kterých bodech jsem se trefila a v kterých bodech by to tomu vašemu nebo té vaší vůbec nesedlo.

 A ještě jedna věc na závěr. Nejlepší dárek je samozřejmě ten, který člověk vyrobí pro toho druhého 😀 A stále je to pravda. Já pro vás se vším nadšením vyrábím vánoční dárky již třetím rokem a stále mě to baví a naplňuje něčím, co nevím, jak pojmenovat.

 Krásný vymýšlení a nepřehánějte to s úklidem a pečením.

 

S láskou k řemeslu

 

Jana Adamová